!Jogi kézikönyv Airsofthoz! KIEMELT!
1 / 1 oldal
!Jogi kézikönyv Airsofthoz! KIEMELT!
Az Airsoft, sport vagy hobbi, kinek mi tetszik, legfontosabb ismertető jegye, hogy légfegyverekkel játszott háborúsdi. Az első jellemző elsősorban jogi vonatkozása miatt izgalmas, a másik a társadalmi megítélésben játszik döntő szerepet. Ez utóbbi boncolgatása nem tárgya jelen írásnak, így a továbbiakban az airsoft és a hatályos jogszabályok viszonyát, illetve azon általalános, minden játékos számára fontos tudnivalókat összegezném, amelyek figyelembe vétele nélkül nem lehet felelősen cselekedni, illetve nagy károkat lehet okozni az egész közösségnek.
AIRSOFT - LÉGFEGYVER
LÉGFEGYVER
Az airsoft fegyverek, amikkel hétvégente harcosnak öltözve egymásra lövöldözünk, a lőfegyverekről és lőszerekről szóló 2004. évi XXIV. törvény (továbbiakban: Fvtv.) értelmében működési elvtől (rugós, gázos, elektromos) függetlenül mind légfegyvernek, 7.5J-nál nagyobb csőtorkolati energia esetén, lőfegyvernek minősülnek. Ugyanakkor jogi értelemben a lőfegyverek és légfegyverek egyaránt fegyver besorolásúak, hogy ez miért fontos, arra a későbbiekben részletesen kitérek.
A 7.5J-os határ valójában csak jogi szempontból izgalmas, hiszen például a Magyar Airsoft Szabályzat (MASZ) a biztonságos játékot szem előtt tartva 3.3J-ban maximalizálja a használható airsoft fegyverek csőtorkolati energiáját, így szóba sem jöhet ilyen horrorisztikus erejű airsoft fegyver. E határ feletti eszközöket csak engedéllyel lehet tartani, nem tanácsos ilyen extrém tuninggal foglakozni még otthon célbalövészet céljából sem.
Airsoft esetében sosem szabad megfeledkezni arról a tényről, hogy fegyverrel a kezünkben indulunk el otthonról, fegyverrel a csomagjaink között utazunk, fegyvert használva játszunk.
Az airsoft légfegyverek külsejükben pontos másolatai a valódi fegyvereknek, csak közelebbi szemrevételezéssel lehet megállapítani róluk, hogy nem valódi tűzfegyverek. Hétköznapi személy emiatt nem is tud különbséget tenni igazi és airsoft fegyver között, és adott szituációban valószínűleg úgy is fog viselkedni, mintha valódi tűzfegyverrel állna szemben.
Tartsuk szem előtt, az airsoft légfegyer nem játék. Jogi szempontból semmiképpen.
Használatuk során mindenkor teljes felelősséggel és körültekintéssel kell eljárni, minden olyan magatartás, amely airsoft fegyverrel realizálódik, éles, igazi fegyverrel elkövetettnek minősül és a jogkövetkezmények is aszerint alakulnak.
Egyrészt fegyver, mert a törvény a légfegyvert, így az airsoft légfegyvert is a fegyver kategóriába sorolja, másrészt mivel az airsoft fegyver egyben lőfegyver utánzat is, a vele történő elkövetés szintén fegyverrel elkövetettnek minősül.
7.5J alatti légfegyvert bárki szabadon vásárolhat, tarthat, ugyanakkor javítást csak engedéllyel rendelkező személy vagy szervezet végezhet, amely tevékenységet minden esetben a kérelmező lakóhelye, szervezet esetén a tevékenység helye szerint illetékes rendőrkapitányság, Budapesten a Budapesti Rendőr-főkapitányság engedélyez.
Fontos tudnivaló, hogy a hatályos rendelkezések értelmében airsoft légfegyveren nem végezhető olyan változtatás, amely megnöveli annak csőtorkolati teljesítményét.
Minden airsoft fegyvert használó vegye halálosan komolyan, hogy a hobbija során fegyverrel foglalkozik, és ez fokozott felelősséggel jár. Nem csak jogi, hanem a sport társadalmi megítélése tekintetében is. Nem szabad kivívni a közvélemény ellenszenvét. Próbáljunk meg feltűnés mentesek maradni, soha ne hadonásszunk nyilvános helyen.
Meglehetősen nehezen védhető hobbi a miénk, lényegében a háborút, a harcot imitáljuk és bár össze sem hasonlítható a küzdősportok brutalitásával és sérüléseivel, a társadalmi elfogadottsága még nagyon alacsony. Sokan el sem tudják képzelni, hogy egy olyan hobbi, ahol fegyverekkel emberek egymásra lövöldöznek, békés és kiváló közösségépítő kikapcsolódás is lehet.
-----------------------------------------------------------
Fvtv. 2.§. 14. légfegyver: a 15 joule vagy annál kisebb csőtorkolati energiájú festéklövőfegyver kivételével a sűrített levegővel vagy egyéb sűrített gáz felhasználásával üzemeltetett, szilárd anyagú lövedék kilövésére alkalmas fegyver;
Fvtv. 2.§. 16. lőfegyver: a tűzfegyver, valamint az a légfegyver, amelyből 7,5 joule-nál nagyobb csőtorkolati energiájú, szilárd anyagú lövedék lőhetőki;
A fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII.31.) Korm. rendelet (továbbiakban Rendelet.) 39.§ (2) A kizárólag 7,5 joule vagy ennél kisebb csőtorkolati energiájú tűzfegyveren, a légfegyveren, a festéklövőfegyveren, a gáz- és riasztófegyveren olyan változtatás nem végezhető, amely annak csőtorkolati teljesítményét megnövelné, illetve azt a fegyver jellegének megváltoztatásával lőfegyverré alakítaná át.
A BüntetőTörvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 137. § E törvény alkalmazásában 4. a) fegyveresen követi el a bűncselekményt, aki lőfegyvert vagy robbanóanyagot tart magánál; a fegyveres elkövetésre vonatkozó rendelkezéseket alkalmazni kell akkor is, ha a bűncselekményt lőfegyver vagy robbanóanyag utánzatával fenyegetve követik el,
-----------------------------------------------------------
AIRSOFT FEGYVER HASZNÁLATA
KI?
A vonatkozó jogszabályok, bár szűkszavúan, mégis pontosan meghatározzák, milyen feltételek betartása mellett kerülhet sor airsoft légfegyver használatára.
Nagykorú személy esetében nincs korlátozás, azonban tizennyolcadik életévét be nem töltött személy csak cselekvőképes, nagykorú személy felügyelete mellett vehet kezébe airsoft fegyvert.
Kiskorú (nem nagykorú, lásd lentebb) személy CSAK akkor használhat airsoft légfegyvert, ha van olyan
- cselekvőképes (bíróság nem helyezte korlátozó vagy kizáró gondnokság alá)
- nagykorú (18. életévét betöltött, vagy gyámhatóság engedélyével házasodott kiskorú)
- aki az airsoft fegyver használata közben FOLYAMATOSAN felügyeli a kiskorú személyt.
-----------------------------------------------------------
Rendelet. 39.§ (3) A tizennyolcadik életévét be nem töltött személy csak cselekvőképes, nagykorú személy felügyelete mellett használhat festéklövőfegyvert, légfegyvert.
-----------------------------------------------------------
HOL?
Airsoft légfegyvert kizárólag lőtéren (pincelőtéren, szobai lőtéren), céllövöldében, bekerített magánterületen, a fegyver használatára vonatkozó biztonsági előírások betartása mellett, kizárólag sportlövészetre vagy céllövészetre lehet használni.
Tehát airsoft fegyverrel lőni, játszani CSAK:
- bekerített helyen (ahol mást nem zavarunk, mást nem találunk el véletlenül)
- a terület tulajdonosának hozzájárulásával
- biztonsági előírások betartásával (védőszemüveg, esetleg arcvédőmaszk) szabad
-----------------------------------------------------------
Rendelet. 39.§ (4) A kizárólag 7,5 joule vagy annál kisebb csőtorkolati energiájú tűzfegyver, festéklövőfegyver, légfegyver lőtéren (pincelőtéren, szobai lőtéren), céllövöldében, bekerített magánterületen, a fegyver használatára vonatkozó biztonsági előírások betartása mellett, kizárólag sportlövészetre vagy céllövészetre használható.
-----------------------------------------------------------
AIRSOFT FEGYVER KERESKEDELME, IMPORTJA
Airsoft légfegyvert csak engedéllyel rendelkező fegyver kereskedő hozhat kereskedelmi forgalomba és árulhat szigorú követelményeknek megfelelő fegyverboltban. A kereskedelmi forgalomba hozott fegyvereket légfegyver jelzéssel és egyedi azonosításra alkalmas sorszámozással kell ellátni.
Használt fegyverek egymás közötti csere-beréje, adás-vétele szabadon végezhető.
Airsoft fegyver magán importja nem minősül forgalomba hozatalnak, így nem vonatkozik rá a boltosokat érintő bevizsgáltatási kötelezettség azaz légfegyver jelzéssel és egyedi azonosításra alkalmas sorszámozással való ellátásának kötelezettsége sem.
Ugyanakkor ismerve a hatóságok - szerencsére egyre ritkábban mutatkozó - tájékozatlanságát, bár helyesebb óvatosságnak nevezni, ajánlott a fegyvereket a megfelelő helyen bevizsgáltatni.
-----------------------------------------------------------
Rendelet. 6. § (1) Fegyver csak akkor hozható kereskedelmi forgalomba, ha azt a külön jogszabály szerint egyedi vagy típusjóváhagyó vizsgálattal a biztonságos működés céljából megvizsgálták, alkalmasságát a beütött próbajel igazolja, valamint egyedi azonosításra alkalmas gyártási (azonosítási) számmal látták el, lőfegyver esetében nem alkalmas arra, hogy más tárgy benyomását keltse, továbbá a vadászathoz vagy sportlövészethez szükséges mértéken túl nem alkalmas az összehajtásra, megrövidítésre, a gyorsított szétszerelésre és átalakításra, és az egyedi vizsgálatról megfelelőnek minősített értékelésű tanúsítvánnyal rendelkezik.
(2) Cserélhető csövű tűzfegyver fődarabjait egyedi azonosításra alkalmas gyártási számmal kell ellátni, ennek hiányában a tűzfegyver, illetve a fődarab nem hozható kereskedelmi forgalomba.
(3) Az egyedi vizsgálat elvégzéséről tanúsítvánnyal rendelkező lőfegyver kivételével lőfegyver csak a fegyverek és lőszerek vizsgálatára kijelölt szervezet szemlézéséről kiadott tanúsítvány birtokában forgalmazható.
Rendelet. 20. § (1) Fegyver, lőszer (töltény), lőszerelem, hatástalanított lőfegyver kizárólag az erre a célra szakosodott, nyílt árusítású üzletben vagy a részben e célra szakosodott egyéb üzlet (a továbbiakban együtt: fegyverszaküzlet) megfelelően elkülönített helyiségében, valamint lőfegyver-kiállításon forgalmazható.
(2) A fegyverszaküzletben a fegyvereket, a hatástalanított lőfegyvereket csak az üzlet nyitva tartása alatt, zárt fegyverállványon lehet bemutatni.
(3) Az egyszemélyes kiszolgálással működő fegyverszaküzleteknél távirányítással működtethető elektromos beléptetőrendszert kell létrehozni.
(4) A fegyverszaküzletben a fegyverek, a hatástalanított lőfegyverek, lőszerek (töltények) és lőszerelemek tárolására szolgáló helyiséget biztonságosan zárható módon el kell különíteni az eladótértől és az ügyfélteret az eladótértől rögzített kiszolgáló pulttal kell elválasztani.
(5) A fegyverszaküzletet 24 órán keresztül folyamatos figyelést biztosító, telepített rendszerhez kapcsolódó, illetéktelen behatolást érzékelő elektronikus jelzőrendszerrel és ahhoz kapcsolódó külsőriasztó egységgel kell ellátni, valamint rejtett kapcsoló vagy távirányító használatával biztosítania kell a pánikriasztás lehetőségét, a nyitva tartás során bekövetkezőjogellenes cselekmények jelzése érdekében.
31/2006. (VI.1) GKM rendelet 3. § (1) A fegyvert, fegyver fődarabjait és lövőkészüléket, illetve a lőszert, töltényt forgalomba hozatal előtt vizsgálatra be kell mutatni.
(2) A bemutatás kötelezettsége terheli:
a) a Magyar Köztársaság területén történő gyártás esetén a gyártót,
b) lőszerek kereskedelmi célú újratöltése esetén a szerelést végzőt,
c) más államból a Magyar Köztársaság területére történő behozatal esetén - ha a terméken nem található elismert próbajel - a magyar forgalomba hozót,
d) a kereskedelmi forgalmon kívül beszerzett fegyverek esetén az engedéllyel rendelkező használót.
-----------------------------------------------------------
AIRSOFT FEGYVER SZÁLLÍTÁSA ÉS TÁROLÁSA
Airsoft légfegyver szállításakor és tárolásakor mindig ügyeljünk arra, hogy az előírásokat pontosan betartva, vitára okot adó szállítási és tárolási módokat kerülve járjunk el.
Lehetőség szerint hétköznapi civil öltözetben menjünk játszani, főleg akkor ha az utazáshoz tömegközlekedési eszközt veszünk igénybe. Taktikai mellényt, fegyvert tokban vagy anélkül még csak VÉLETLENÜL SE viseljünk testünkön. Mint korábban írtam fegyverekkel közlekedünk, az átlag polgár nem tudja megkülönböztetni az igazitól, megijed, pánikba esik, ad absurdum még vissza is lő, vagy vélt életveszélyt feltételezve fejenvág baltával.
Ha nem használjuk vagy szállítani akarjuk az airsoft légfegyvert:
1. Távolítsuk el az airsoft fegyverből!
- ha elektromos az akkumulátort
- a tárat
- a bb lövedéket
2. A tárakból távolítsunk el minden BB lövedéket!
3. Az airsoft fegyvertől teljesen elkülönítve helyezzük el!
- az akkumulátort,
- a bb lövedéket
- a tárat
- ha gázos a tartalék gázt.
4. Az airsoft fegyvert helyezzük TELJESEN ZÁRT TÁROLÓESZKÖZBE és tőle elkülönített helyre a hozzá tartozó kiegészítőket!
Az alább idézett jogszabályi helyeken látható a szállítás és tárolás jelenleg hatályos szabályozása, de hangsúlyozom, kifejezetten javasolt a fentiekben leírtak alkalmazása. A tárolásra és szállításra vonatkozó előírások egybe lettek vonva, elkerülendő a kellemetlenségeket, és a hatóságok esetleges eljárását. Ellenőrzés során a hatóság csípőből az általam javasoltakat fogja citálni, és mindannyian tudjuk, nem ajánlott jogértelmezésbe bocsátkozni vele.
-----------------------------------------------------------
Rendelet 39. § (1) A kizárólag 7,5 joule vagy ennél kisebb csőtorkolati energiájú tűzfegyvert, a légfegyvert, a festéklövőfegyvert, gáz- és riasztófegyvert a hozzá tartozó lövedékektől, tölténytől elkülönítve, jól zárható helyen úgy kell tárolni, hogy ahhoz illetéktelen személyek ne férjenek hozzá.
Rendelet. 39.§ (5) Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában a kizárólag 7,5 joule vagy annál kisebb csőtorkolati energiájú légfegyver, számszeríj, szigonypuska közterületen, nyilvános helyen - ideértve az ott lévő járművek belsőtereit is -, közforgalmú közlekedési eszközön csak zárt tárolóeszközben birtokolható (szállítható).
-----------------------------------------------------------
AIRSOFT ÉS A HATÓSÁGOK
Az alábbiakban tájékoztató jelleggel összegyűjtöttem néhány olyan esetet, amikor a Magyar Köztársaság szigorú büntetésben részesíti az előírásokat figyelmen kívül hagyó meggondolatlan felhasználókat.
1. Fegyverrel történő elkövetés - mint minősítő körülmény
Az első nagyobb esetkör a fegyverrel történő elkövetési mód, a büntetőjogban minősítő körülmény.
Hogy minként minősíti a magyar jogrend az airsoft fegyvert (fegyver) tisztázásra kerül, most már azt is tudjuk, ez miért fontos. A jogalkotó súlyosabb büntetési tételelt rendel arra az esetre, ha az elkövető fegyverrel követi el a cselekményt.
Rövid példával szemléltetve: az emberrablás büntetési tétele két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, viszont aki ezt fegyveresen, akár airsoft fegyverrel teszi, öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
2. Fegyverrel kapcsolatos szabályok megsértése
A másik nagyobb esetkörben magára a fegyverre vonatkozó szabályok megsértése kerül szankcionálásra.
Az airsoft fegyverek már ismertetett kezelési, használati, stb. szabályait azért fontos mindig szem előtt tartani, mert az azokat megsértők igencsak pórul járhatnak. Például:
- Közterületen fegyver nézegetés, szabálytalan szállítás és tárolás, szomszéd nyanya ijesztegetése, megcélzása
Aki a légfegyver gyártására, kereskedelmére, megszerzésére, tartására vagy használatára vonatkozó szabályokat megszegi ötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
Tehát,
- ha valaki airsoft fegyverrel játszik a téren,
- ha puskát nyakba akasztva visz az utcán,
- vagy tokban, de tárat, akksit vagy BB-t benne hagyja,
- vagy ha fegyvertok nélkül simán bevágja a csomagtartóba,
- stb.
kőkemény, akár 50.000.Ft-os büntetéssel fogja támogatni a költségvetést.
Megfelelő feltételek fennállása esetén ez mehet feljebb is, de ahhoz azért halmozott jogsértő magatartást kell produkálni.
A jelentős bírság mellett, a fegyver elkobzására is számítani lehet, ugyanis a rendőrségnek lehetősége van arra, hogy a fegyvert ilyen esetben elkobozza.
Nem csak a fenti szabályok megszegése esetén kerülhet sor erre a szankcióra, hanem akkor is ha egyéb szabálysértést airsoft fegyverrel követnek el.
Az elkobzás legfontosabb jellemzője, hogy az elkobozott dolog tulajdonjoga az államra száll, az a továbbiakban az állam gyűjteményébe fog tartozni.
Szeretném elsősorban a rendőr vagy egyéb hatósági ismerőssel rendelkező játékosok figyelmét felhívni arra, hogy az ismerős szükség eseti közbenjárásában való vak bizodalom kétélű.
Jó esetben az ismerős segít, a szabálysértési előadónak udvarol egy sort, aki eltekint az elkobzástól, vagy figyelmeztetésre mérsékeli a büntetést stb.
Rosszabb esetben ez nem jön be, mert például nem az ismerős előadó kapja az ügyet, hanem egy normakövető új kollega, aki lendületből feljelenti a saját kollegáját is. Ilyenkor az is kellemetlen helyzetbe kerül, aki elvileg részesült volna az ismeretséggel járó előnyből. Egész sor tényállás van a Btk.-ban, amit az ügyész örömmel citál majd a vádiratban. Vesztegetés valamely formája, befolyással üzérkedés, hivatali visszaélés, stb.
-----------------------------------------------------------
Szabs. 20. § (1) El kell kobozni azt a dolgot,
a) amelyet a szabálysértés elkövetéséhez eszközül használtak, ha az eljárás alá vont személy tulajdona vagy egyébként is, ha birtoklása a közbiztonságot veszélyezteti;
b) amely a szabálysértés útján jött létre;
c) amelyet az eljárás alá vont személy a szabálysértés elkövetéséért a tulajdonostól vagy annak hozzájárulásával mástól kapott.
(2) El kell kobozni azt a dolgot, amelyre nézve a szabálysértést elkövették, amennyiben a szabálysértést meghatározó jogszabály az elkobzást kötelezővé teszi.
(3) El lehet kobozni azt a dolgot, amelyre nézve a szabálysértést elkövették, amennyiben a szabálysértést meghatározó jogszabály az elkobzást lehetővé teszi.
(4) Az elkobzás önállóan és akkor is alkalmazható, ha az eljárás alá vont személy nem vonható felelősségre.
(5) Az (1) bekezdés a) pontja esetén az eljárás alá vont személy tulajdonában lévődolog elkobzása kivételesen mellőzhető, ha az a szabálysértés súlyával arányban nem álló, méltánytalan hátrányt jelentene az eljárás alá vont személy számára.
(6) Az elkobzott dolog tulajdonjoga az államra száll.
(7) Nincs helye elkobzás elrendelésének, ha a cselekmény elkövetése óta két év eltelt, kivéve, ha az elkobzás tárgyának birtoklása jogellenes.
Szabs. 141. § (1) Aki
a) a lőfegyver vagy lőszer gyártására, tartására, kereskedelmére, javítására és használatára vonatkozó szabályokat megszegi,
b) lőfegyverdarabot vagy lőszerelemet engedély nélkül készít, megszerez, tart vagy forgalomba hoz,
százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(2) Aki
a) a légfegyver, gáz- és riasztófegyver, illetőleg hatástalanított lőfegyver gyártására, kereskedelmére, megszerzésére, tartására vagy használatára vonatkozó szabályokat megszegi,
b) a lőtér üzemeltetésére vonatkozó rendelkezéseket megszegi,
ötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(3)
(4) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt az eljárás a rendőrség hatáskörébe tartozik.
(5) Azt a lőfegyverdarabot vagy lőszerelemet, amelyre nézve az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértést elkövették, el kell, azt a légfegyvert, gáz- és riasztófegyvert, amelyre
-----------------------------------------------------------
- Brutális tuning, 7.5J fölötti airsoft fegyver engedély nélkül
Ilyen erejű airsoft fegyver, ahogy az jelen írás elején tisztázásra került, lőfegyvernek minősül és csak engedéllyel lehet tartani.
Aki elég bátor ahhoz, hogy
ilyen airsoft fegyvert engedély nélkül készít, megszerez, tart vagy forgalomba hoz,
ilyen fegyver készítésére, megszerzésére, tartására vagy kereskedelmére vonatkozó engedélye kereteit túllépi,
vagy ha van engedélye ilyen fegyverre, és azt engedéllyel nem rendelkezőnek átadja, bűntettet követ el, és két évtől nyolc évig terjedőszabadságvesztésre számíthat.
Az elkobzást itt már nem is említem..
-----------------------------------------------------------
Btk. 77. § (1) El kell kobozni azt a dolgot,
a) amelyet a bűncselekmény elkövetéséhez eszközül használtak, vagy arra szántak,
b) amelynek birtoklása a közbiztonságot veszélyezteti, vagy jogszabályba ütközik,
c) amely bűncselekmény elkövetése útján jött létre,
d) amelyre a bűncselekményt elkövették, vagy a bűncselekmény befejezését követően e dolog elszállítása céljából használtak.
(2) El kell kobozni azt a sajtóterméket, amelyben a bűncselekmény megvalósul.
(3) Az (1) bekezdés a) és d) pontja esetében az elkobzást nem lehet elrendelni, ha a dolog nem az elkövető tulajdona, kivéve, ha a tulajdonos az elkövetésről előzetesen tudott, feltéve, hogy az elkobzás mellőzését nemzetközi jogi kötelezettség nem zárja ki.
(4) Az elkobzást akkor is el kell rendelni, ha az elkövetőgyermekkor vagy kóros elmeállapot miatt nem büntethető, vagy ha az elkövetőt megrovásban részesítették.
(5) Nincs helye elkobzásnak a cselekmény büntethetőségének elévülésére megállapított idő, de legalább öt év elteltével.
(6) Nem lehet elrendelni annak a dolognak az elkobzását, amelyre a vagyonelkobzás kiterjed.
(7) Az elkobzott dolog tulajdonjoga törvény eltérő rendelkezése hiányában az államra száll.
77/A. § (1) A 77. § (1) bekezdésének a) és d) pontjában meghatározott esetben az elkobzás kivételesen mellőzhető, ha az elkövetőre vagy a tulajdonosra a bűncselekmény súlyával arányban nem álló, méltánytalan hátrányt jelentene, feltéve, hogy az elkobzás mellőzését nemzetközi jogi kötelezettség nem zárja ki.
(2) Az (1) bekezdés nem alkalmazható, ha az elkövetőa bűncselekményt bűnszervezetben követte el.
Btk. 263/A. § (1) Aki
a) lőfegyvert vagy lőszert engedély nélkül készít, megszerez, tart vagy forgalomba hoz,
b) a lőfegyver vagy lőszer készítésére, megszerzésére, tartására vagy kereskedelmére vonatkozó engedély kereteit túllépi,
c) engedéllyel tartott lőfegyverét, lőszerét engedéllyel nem rendelkezőnek átadja,
bűntettet követ el, és két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Aki lőfegyvert vagy lőszert engedély nélkül vagy az engedély kereteit túllépve az ország területére behoz, onnan kivisz, vagy azon átszállít, bűntettet követ el, és öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(3) A büntetés az (1) bekezdés esetén öt évtől tíz évig, a (2) bekezdés esetén öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt
a) üzletszerűen,
b) bűnszövetségben
követik el.
(4) Aki
a) az engedéllyel tartott kézilőfegyveréhez, vadászlőfegyveréhez vagy sportlőfegyveréhez tartozó, csekély mennyiségűl őszert engedéllyel nem rendelkezőnek átadja,
b) vadászlőfegyverhez vagy sportlőfegyverhez tartozó, csekély mennyiségű lőszert engedély nélkül megszerez vagy tart,
c) az engedéllyel tartott kézilőfegyverét, vadászlőfegyverét vagy sportlőfegyverét, illetve az ahhoz tartozó lőszert bejelentés nélkül az ország területére behozza, onnan kiviszi, vagy azon átszállítja,
bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(5) Aki a (2) bekezdésben meghatározott bűncselekményre irányuló előkészületet követ el, bűntett miatt öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
-----------------------------------------------------------
AIRSOFTOT ÉRINTŐJOGSZABÁLYOK
Az alábbi linkeken időnként "Önnek nincs jogosultsága a dokumentum megtekintéséhez. (You have no rights to view this document.)" hibaüzenet jelenik meg. Ilyenkor az URL-re kell klikkelni, majd nyomni egy entert. Elképzelésem sincs miért, de így működik.
A lőfegyverekről és lőszerekről szóló 2004. évi XXIV. törvény
http://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc.cgi?docid=a0400024.tv
A fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII.31.) Korm. rendelet
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0400253.KOR
A fegyverek, lövőkészülékek, valamint ezek lőszereinek vizsgálatáról szóló 31/2006. (VI.1) GKM rendelet
http://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc.cgi?docid=A0600031.GKM
A BüntetőTörvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=97800004.TV
A szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99900069.TV
AIRSOFT - LÉGFEGYVER
LÉGFEGYVER
Az airsoft fegyverek, amikkel hétvégente harcosnak öltözve egymásra lövöldözünk, a lőfegyverekről és lőszerekről szóló 2004. évi XXIV. törvény (továbbiakban: Fvtv.) értelmében működési elvtől (rugós, gázos, elektromos) függetlenül mind légfegyvernek, 7.5J-nál nagyobb csőtorkolati energia esetén, lőfegyvernek minősülnek. Ugyanakkor jogi értelemben a lőfegyverek és légfegyverek egyaránt fegyver besorolásúak, hogy ez miért fontos, arra a későbbiekben részletesen kitérek.
A 7.5J-os határ valójában csak jogi szempontból izgalmas, hiszen például a Magyar Airsoft Szabályzat (MASZ) a biztonságos játékot szem előtt tartva 3.3J-ban maximalizálja a használható airsoft fegyverek csőtorkolati energiáját, így szóba sem jöhet ilyen horrorisztikus erejű airsoft fegyver. E határ feletti eszközöket csak engedéllyel lehet tartani, nem tanácsos ilyen extrém tuninggal foglakozni még otthon célbalövészet céljából sem.
Airsoft esetében sosem szabad megfeledkezni arról a tényről, hogy fegyverrel a kezünkben indulunk el otthonról, fegyverrel a csomagjaink között utazunk, fegyvert használva játszunk.
Az airsoft légfegyverek külsejükben pontos másolatai a valódi fegyvereknek, csak közelebbi szemrevételezéssel lehet megállapítani róluk, hogy nem valódi tűzfegyverek. Hétköznapi személy emiatt nem is tud különbséget tenni igazi és airsoft fegyver között, és adott szituációban valószínűleg úgy is fog viselkedni, mintha valódi tűzfegyverrel állna szemben.
Tartsuk szem előtt, az airsoft légfegyer nem játék. Jogi szempontból semmiképpen.
Használatuk során mindenkor teljes felelősséggel és körültekintéssel kell eljárni, minden olyan magatartás, amely airsoft fegyverrel realizálódik, éles, igazi fegyverrel elkövetettnek minősül és a jogkövetkezmények is aszerint alakulnak.
Egyrészt fegyver, mert a törvény a légfegyvert, így az airsoft légfegyvert is a fegyver kategóriába sorolja, másrészt mivel az airsoft fegyver egyben lőfegyver utánzat is, a vele történő elkövetés szintén fegyverrel elkövetettnek minősül.
7.5J alatti légfegyvert bárki szabadon vásárolhat, tarthat, ugyanakkor javítást csak engedéllyel rendelkező személy vagy szervezet végezhet, amely tevékenységet minden esetben a kérelmező lakóhelye, szervezet esetén a tevékenység helye szerint illetékes rendőrkapitányság, Budapesten a Budapesti Rendőr-főkapitányság engedélyez.
Fontos tudnivaló, hogy a hatályos rendelkezések értelmében airsoft légfegyveren nem végezhető olyan változtatás, amely megnöveli annak csőtorkolati teljesítményét.
Minden airsoft fegyvert használó vegye halálosan komolyan, hogy a hobbija során fegyverrel foglalkozik, és ez fokozott felelősséggel jár. Nem csak jogi, hanem a sport társadalmi megítélése tekintetében is. Nem szabad kivívni a közvélemény ellenszenvét. Próbáljunk meg feltűnés mentesek maradni, soha ne hadonásszunk nyilvános helyen.
Meglehetősen nehezen védhető hobbi a miénk, lényegében a háborút, a harcot imitáljuk és bár össze sem hasonlítható a küzdősportok brutalitásával és sérüléseivel, a társadalmi elfogadottsága még nagyon alacsony. Sokan el sem tudják képzelni, hogy egy olyan hobbi, ahol fegyverekkel emberek egymásra lövöldöznek, békés és kiváló közösségépítő kikapcsolódás is lehet.
-----------------------------------------------------------
Fvtv. 2.§. 14. légfegyver: a 15 joule vagy annál kisebb csőtorkolati energiájú festéklövőfegyver kivételével a sűrített levegővel vagy egyéb sűrített gáz felhasználásával üzemeltetett, szilárd anyagú lövedék kilövésére alkalmas fegyver;
Fvtv. 2.§. 16. lőfegyver: a tűzfegyver, valamint az a légfegyver, amelyből 7,5 joule-nál nagyobb csőtorkolati energiájú, szilárd anyagú lövedék lőhetőki;
A fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII.31.) Korm. rendelet (továbbiakban Rendelet.) 39.§ (2) A kizárólag 7,5 joule vagy ennél kisebb csőtorkolati energiájú tűzfegyveren, a légfegyveren, a festéklövőfegyveren, a gáz- és riasztófegyveren olyan változtatás nem végezhető, amely annak csőtorkolati teljesítményét megnövelné, illetve azt a fegyver jellegének megváltoztatásával lőfegyverré alakítaná át.
A BüntetőTörvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 137. § E törvény alkalmazásában 4. a) fegyveresen követi el a bűncselekményt, aki lőfegyvert vagy robbanóanyagot tart magánál; a fegyveres elkövetésre vonatkozó rendelkezéseket alkalmazni kell akkor is, ha a bűncselekményt lőfegyver vagy robbanóanyag utánzatával fenyegetve követik el,
-----------------------------------------------------------
AIRSOFT FEGYVER HASZNÁLATA
KI?
A vonatkozó jogszabályok, bár szűkszavúan, mégis pontosan meghatározzák, milyen feltételek betartása mellett kerülhet sor airsoft légfegyver használatára.
Nagykorú személy esetében nincs korlátozás, azonban tizennyolcadik életévét be nem töltött személy csak cselekvőképes, nagykorú személy felügyelete mellett vehet kezébe airsoft fegyvert.
Kiskorú (nem nagykorú, lásd lentebb) személy CSAK akkor használhat airsoft légfegyvert, ha van olyan
- cselekvőképes (bíróság nem helyezte korlátozó vagy kizáró gondnokság alá)
- nagykorú (18. életévét betöltött, vagy gyámhatóság engedélyével házasodott kiskorú)
- aki az airsoft fegyver használata közben FOLYAMATOSAN felügyeli a kiskorú személyt.
-----------------------------------------------------------
Rendelet. 39.§ (3) A tizennyolcadik életévét be nem töltött személy csak cselekvőképes, nagykorú személy felügyelete mellett használhat festéklövőfegyvert, légfegyvert.
-----------------------------------------------------------
HOL?
Airsoft légfegyvert kizárólag lőtéren (pincelőtéren, szobai lőtéren), céllövöldében, bekerített magánterületen, a fegyver használatára vonatkozó biztonsági előírások betartása mellett, kizárólag sportlövészetre vagy céllövészetre lehet használni.
Tehát airsoft fegyverrel lőni, játszani CSAK:
- bekerített helyen (ahol mást nem zavarunk, mást nem találunk el véletlenül)
- a terület tulajdonosának hozzájárulásával
- biztonsági előírások betartásával (védőszemüveg, esetleg arcvédőmaszk) szabad
-----------------------------------------------------------
Rendelet. 39.§ (4) A kizárólag 7,5 joule vagy annál kisebb csőtorkolati energiájú tűzfegyver, festéklövőfegyver, légfegyver lőtéren (pincelőtéren, szobai lőtéren), céllövöldében, bekerített magánterületen, a fegyver használatára vonatkozó biztonsági előírások betartása mellett, kizárólag sportlövészetre vagy céllövészetre használható.
-----------------------------------------------------------
AIRSOFT FEGYVER KERESKEDELME, IMPORTJA
Airsoft légfegyvert csak engedéllyel rendelkező fegyver kereskedő hozhat kereskedelmi forgalomba és árulhat szigorú követelményeknek megfelelő fegyverboltban. A kereskedelmi forgalomba hozott fegyvereket légfegyver jelzéssel és egyedi azonosításra alkalmas sorszámozással kell ellátni.
Használt fegyverek egymás közötti csere-beréje, adás-vétele szabadon végezhető.
Airsoft fegyver magán importja nem minősül forgalomba hozatalnak, így nem vonatkozik rá a boltosokat érintő bevizsgáltatási kötelezettség azaz légfegyver jelzéssel és egyedi azonosításra alkalmas sorszámozással való ellátásának kötelezettsége sem.
Ugyanakkor ismerve a hatóságok - szerencsére egyre ritkábban mutatkozó - tájékozatlanságát, bár helyesebb óvatosságnak nevezni, ajánlott a fegyvereket a megfelelő helyen bevizsgáltatni.
-----------------------------------------------------------
Rendelet. 6. § (1) Fegyver csak akkor hozható kereskedelmi forgalomba, ha azt a külön jogszabály szerint egyedi vagy típusjóváhagyó vizsgálattal a biztonságos működés céljából megvizsgálták, alkalmasságát a beütött próbajel igazolja, valamint egyedi azonosításra alkalmas gyártási (azonosítási) számmal látták el, lőfegyver esetében nem alkalmas arra, hogy más tárgy benyomását keltse, továbbá a vadászathoz vagy sportlövészethez szükséges mértéken túl nem alkalmas az összehajtásra, megrövidítésre, a gyorsított szétszerelésre és átalakításra, és az egyedi vizsgálatról megfelelőnek minősített értékelésű tanúsítvánnyal rendelkezik.
(2) Cserélhető csövű tűzfegyver fődarabjait egyedi azonosításra alkalmas gyártási számmal kell ellátni, ennek hiányában a tűzfegyver, illetve a fődarab nem hozható kereskedelmi forgalomba.
(3) Az egyedi vizsgálat elvégzéséről tanúsítvánnyal rendelkező lőfegyver kivételével lőfegyver csak a fegyverek és lőszerek vizsgálatára kijelölt szervezet szemlézéséről kiadott tanúsítvány birtokában forgalmazható.
Rendelet. 20. § (1) Fegyver, lőszer (töltény), lőszerelem, hatástalanított lőfegyver kizárólag az erre a célra szakosodott, nyílt árusítású üzletben vagy a részben e célra szakosodott egyéb üzlet (a továbbiakban együtt: fegyverszaküzlet) megfelelően elkülönített helyiségében, valamint lőfegyver-kiállításon forgalmazható.
(2) A fegyverszaküzletben a fegyvereket, a hatástalanított lőfegyvereket csak az üzlet nyitva tartása alatt, zárt fegyverállványon lehet bemutatni.
(3) Az egyszemélyes kiszolgálással működő fegyverszaküzleteknél távirányítással működtethető elektromos beléptetőrendszert kell létrehozni.
(4) A fegyverszaküzletben a fegyverek, a hatástalanított lőfegyverek, lőszerek (töltények) és lőszerelemek tárolására szolgáló helyiséget biztonságosan zárható módon el kell különíteni az eladótértől és az ügyfélteret az eladótértől rögzített kiszolgáló pulttal kell elválasztani.
(5) A fegyverszaküzletet 24 órán keresztül folyamatos figyelést biztosító, telepített rendszerhez kapcsolódó, illetéktelen behatolást érzékelő elektronikus jelzőrendszerrel és ahhoz kapcsolódó külsőriasztó egységgel kell ellátni, valamint rejtett kapcsoló vagy távirányító használatával biztosítania kell a pánikriasztás lehetőségét, a nyitva tartás során bekövetkezőjogellenes cselekmények jelzése érdekében.
31/2006. (VI.1) GKM rendelet 3. § (1) A fegyvert, fegyver fődarabjait és lövőkészüléket, illetve a lőszert, töltényt forgalomba hozatal előtt vizsgálatra be kell mutatni.
(2) A bemutatás kötelezettsége terheli:
a) a Magyar Köztársaság területén történő gyártás esetén a gyártót,
b) lőszerek kereskedelmi célú újratöltése esetén a szerelést végzőt,
c) más államból a Magyar Köztársaság területére történő behozatal esetén - ha a terméken nem található elismert próbajel - a magyar forgalomba hozót,
d) a kereskedelmi forgalmon kívül beszerzett fegyverek esetén az engedéllyel rendelkező használót.
-----------------------------------------------------------
AIRSOFT FEGYVER SZÁLLÍTÁSA ÉS TÁROLÁSA
Airsoft légfegyver szállításakor és tárolásakor mindig ügyeljünk arra, hogy az előírásokat pontosan betartva, vitára okot adó szállítási és tárolási módokat kerülve járjunk el.
Lehetőség szerint hétköznapi civil öltözetben menjünk játszani, főleg akkor ha az utazáshoz tömegközlekedési eszközt veszünk igénybe. Taktikai mellényt, fegyvert tokban vagy anélkül még csak VÉLETLENÜL SE viseljünk testünkön. Mint korábban írtam fegyverekkel közlekedünk, az átlag polgár nem tudja megkülönböztetni az igazitól, megijed, pánikba esik, ad absurdum még vissza is lő, vagy vélt életveszélyt feltételezve fejenvág baltával.
Ha nem használjuk vagy szállítani akarjuk az airsoft légfegyvert:
1. Távolítsuk el az airsoft fegyverből!
- ha elektromos az akkumulátort
- a tárat
- a bb lövedéket
2. A tárakból távolítsunk el minden BB lövedéket!
3. Az airsoft fegyvertől teljesen elkülönítve helyezzük el!
- az akkumulátort,
- a bb lövedéket
- a tárat
- ha gázos a tartalék gázt.
4. Az airsoft fegyvert helyezzük TELJESEN ZÁRT TÁROLÓESZKÖZBE és tőle elkülönített helyre a hozzá tartozó kiegészítőket!
Az alább idézett jogszabályi helyeken látható a szállítás és tárolás jelenleg hatályos szabályozása, de hangsúlyozom, kifejezetten javasolt a fentiekben leírtak alkalmazása. A tárolásra és szállításra vonatkozó előírások egybe lettek vonva, elkerülendő a kellemetlenségeket, és a hatóságok esetleges eljárását. Ellenőrzés során a hatóság csípőből az általam javasoltakat fogja citálni, és mindannyian tudjuk, nem ajánlott jogértelmezésbe bocsátkozni vele.
-----------------------------------------------------------
Rendelet 39. § (1) A kizárólag 7,5 joule vagy ennél kisebb csőtorkolati energiájú tűzfegyvert, a légfegyvert, a festéklövőfegyvert, gáz- és riasztófegyvert a hozzá tartozó lövedékektől, tölténytől elkülönítve, jól zárható helyen úgy kell tárolni, hogy ahhoz illetéktelen személyek ne férjenek hozzá.
Rendelet. 39.§ (5) Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában a kizárólag 7,5 joule vagy annál kisebb csőtorkolati energiájú légfegyver, számszeríj, szigonypuska közterületen, nyilvános helyen - ideértve az ott lévő járművek belsőtereit is -, közforgalmú közlekedési eszközön csak zárt tárolóeszközben birtokolható (szállítható).
-----------------------------------------------------------
AIRSOFT ÉS A HATÓSÁGOK
Az alábbiakban tájékoztató jelleggel összegyűjtöttem néhány olyan esetet, amikor a Magyar Köztársaság szigorú büntetésben részesíti az előírásokat figyelmen kívül hagyó meggondolatlan felhasználókat.
1. Fegyverrel történő elkövetés - mint minősítő körülmény
Az első nagyobb esetkör a fegyverrel történő elkövetési mód, a büntetőjogban minősítő körülmény.
Hogy minként minősíti a magyar jogrend az airsoft fegyvert (fegyver) tisztázásra kerül, most már azt is tudjuk, ez miért fontos. A jogalkotó súlyosabb büntetési tételelt rendel arra az esetre, ha az elkövető fegyverrel követi el a cselekményt.
Rövid példával szemléltetve: az emberrablás büntetési tétele két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, viszont aki ezt fegyveresen, akár airsoft fegyverrel teszi, öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
2. Fegyverrel kapcsolatos szabályok megsértése
A másik nagyobb esetkörben magára a fegyverre vonatkozó szabályok megsértése kerül szankcionálásra.
Az airsoft fegyverek már ismertetett kezelési, használati, stb. szabályait azért fontos mindig szem előtt tartani, mert az azokat megsértők igencsak pórul járhatnak. Például:
- Közterületen fegyver nézegetés, szabálytalan szállítás és tárolás, szomszéd nyanya ijesztegetése, megcélzása
Aki a légfegyver gyártására, kereskedelmére, megszerzésére, tartására vagy használatára vonatkozó szabályokat megszegi ötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
Tehát,
- ha valaki airsoft fegyverrel játszik a téren,
- ha puskát nyakba akasztva visz az utcán,
- vagy tokban, de tárat, akksit vagy BB-t benne hagyja,
- vagy ha fegyvertok nélkül simán bevágja a csomagtartóba,
- stb.
kőkemény, akár 50.000.Ft-os büntetéssel fogja támogatni a költségvetést.
Megfelelő feltételek fennállása esetén ez mehet feljebb is, de ahhoz azért halmozott jogsértő magatartást kell produkálni.
A jelentős bírság mellett, a fegyver elkobzására is számítani lehet, ugyanis a rendőrségnek lehetősége van arra, hogy a fegyvert ilyen esetben elkobozza.
Nem csak a fenti szabályok megszegése esetén kerülhet sor erre a szankcióra, hanem akkor is ha egyéb szabálysértést airsoft fegyverrel követnek el.
Az elkobzás legfontosabb jellemzője, hogy az elkobozott dolog tulajdonjoga az államra száll, az a továbbiakban az állam gyűjteményébe fog tartozni.
Szeretném elsősorban a rendőr vagy egyéb hatósági ismerőssel rendelkező játékosok figyelmét felhívni arra, hogy az ismerős szükség eseti közbenjárásában való vak bizodalom kétélű.
Jó esetben az ismerős segít, a szabálysértési előadónak udvarol egy sort, aki eltekint az elkobzástól, vagy figyelmeztetésre mérsékeli a büntetést stb.
Rosszabb esetben ez nem jön be, mert például nem az ismerős előadó kapja az ügyet, hanem egy normakövető új kollega, aki lendületből feljelenti a saját kollegáját is. Ilyenkor az is kellemetlen helyzetbe kerül, aki elvileg részesült volna az ismeretséggel járó előnyből. Egész sor tényállás van a Btk.-ban, amit az ügyész örömmel citál majd a vádiratban. Vesztegetés valamely formája, befolyással üzérkedés, hivatali visszaélés, stb.
-----------------------------------------------------------
Szabs. 20. § (1) El kell kobozni azt a dolgot,
a) amelyet a szabálysértés elkövetéséhez eszközül használtak, ha az eljárás alá vont személy tulajdona vagy egyébként is, ha birtoklása a közbiztonságot veszélyezteti;
b) amely a szabálysértés útján jött létre;
c) amelyet az eljárás alá vont személy a szabálysértés elkövetéséért a tulajdonostól vagy annak hozzájárulásával mástól kapott.
(2) El kell kobozni azt a dolgot, amelyre nézve a szabálysértést elkövették, amennyiben a szabálysértést meghatározó jogszabály az elkobzást kötelezővé teszi.
(3) El lehet kobozni azt a dolgot, amelyre nézve a szabálysértést elkövették, amennyiben a szabálysértést meghatározó jogszabály az elkobzást lehetővé teszi.
(4) Az elkobzás önállóan és akkor is alkalmazható, ha az eljárás alá vont személy nem vonható felelősségre.
(5) Az (1) bekezdés a) pontja esetén az eljárás alá vont személy tulajdonában lévődolog elkobzása kivételesen mellőzhető, ha az a szabálysértés súlyával arányban nem álló, méltánytalan hátrányt jelentene az eljárás alá vont személy számára.
(6) Az elkobzott dolog tulajdonjoga az államra száll.
(7) Nincs helye elkobzás elrendelésének, ha a cselekmény elkövetése óta két év eltelt, kivéve, ha az elkobzás tárgyának birtoklása jogellenes.
Szabs. 141. § (1) Aki
a) a lőfegyver vagy lőszer gyártására, tartására, kereskedelmére, javítására és használatára vonatkozó szabályokat megszegi,
b) lőfegyverdarabot vagy lőszerelemet engedély nélkül készít, megszerez, tart vagy forgalomba hoz,
százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(2) Aki
a) a légfegyver, gáz- és riasztófegyver, illetőleg hatástalanított lőfegyver gyártására, kereskedelmére, megszerzésére, tartására vagy használatára vonatkozó szabályokat megszegi,
b) a lőtér üzemeltetésére vonatkozó rendelkezéseket megszegi,
ötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(3)
(4) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt az eljárás a rendőrség hatáskörébe tartozik.
(5) Azt a lőfegyverdarabot vagy lőszerelemet, amelyre nézve az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértést elkövették, el kell, azt a légfegyvert, gáz- és riasztófegyvert, amelyre
-----------------------------------------------------------
- Brutális tuning, 7.5J fölötti airsoft fegyver engedély nélkül
Ilyen erejű airsoft fegyver, ahogy az jelen írás elején tisztázásra került, lőfegyvernek minősül és csak engedéllyel lehet tartani.
Aki elég bátor ahhoz, hogy
ilyen airsoft fegyvert engedély nélkül készít, megszerez, tart vagy forgalomba hoz,
ilyen fegyver készítésére, megszerzésére, tartására vagy kereskedelmére vonatkozó engedélye kereteit túllépi,
vagy ha van engedélye ilyen fegyverre, és azt engedéllyel nem rendelkezőnek átadja, bűntettet követ el, és két évtől nyolc évig terjedőszabadságvesztésre számíthat.
Az elkobzást itt már nem is említem..
-----------------------------------------------------------
Btk. 77. § (1) El kell kobozni azt a dolgot,
a) amelyet a bűncselekmény elkövetéséhez eszközül használtak, vagy arra szántak,
b) amelynek birtoklása a közbiztonságot veszélyezteti, vagy jogszabályba ütközik,
c) amely bűncselekmény elkövetése útján jött létre,
d) amelyre a bűncselekményt elkövették, vagy a bűncselekmény befejezését követően e dolog elszállítása céljából használtak.
(2) El kell kobozni azt a sajtóterméket, amelyben a bűncselekmény megvalósul.
(3) Az (1) bekezdés a) és d) pontja esetében az elkobzást nem lehet elrendelni, ha a dolog nem az elkövető tulajdona, kivéve, ha a tulajdonos az elkövetésről előzetesen tudott, feltéve, hogy az elkobzás mellőzését nemzetközi jogi kötelezettség nem zárja ki.
(4) Az elkobzást akkor is el kell rendelni, ha az elkövetőgyermekkor vagy kóros elmeállapot miatt nem büntethető, vagy ha az elkövetőt megrovásban részesítették.
(5) Nincs helye elkobzásnak a cselekmény büntethetőségének elévülésére megállapított idő, de legalább öt év elteltével.
(6) Nem lehet elrendelni annak a dolognak az elkobzását, amelyre a vagyonelkobzás kiterjed.
(7) Az elkobzott dolog tulajdonjoga törvény eltérő rendelkezése hiányában az államra száll.
77/A. § (1) A 77. § (1) bekezdésének a) és d) pontjában meghatározott esetben az elkobzás kivételesen mellőzhető, ha az elkövetőre vagy a tulajdonosra a bűncselekmény súlyával arányban nem álló, méltánytalan hátrányt jelentene, feltéve, hogy az elkobzás mellőzését nemzetközi jogi kötelezettség nem zárja ki.
(2) Az (1) bekezdés nem alkalmazható, ha az elkövetőa bűncselekményt bűnszervezetben követte el.
Btk. 263/A. § (1) Aki
a) lőfegyvert vagy lőszert engedély nélkül készít, megszerez, tart vagy forgalomba hoz,
b) a lőfegyver vagy lőszer készítésére, megszerzésére, tartására vagy kereskedelmére vonatkozó engedély kereteit túllépi,
c) engedéllyel tartott lőfegyverét, lőszerét engedéllyel nem rendelkezőnek átadja,
bűntettet követ el, és két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Aki lőfegyvert vagy lőszert engedély nélkül vagy az engedély kereteit túllépve az ország területére behoz, onnan kivisz, vagy azon átszállít, bűntettet követ el, és öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(3) A büntetés az (1) bekezdés esetén öt évtől tíz évig, a (2) bekezdés esetén öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt
a) üzletszerűen,
b) bűnszövetségben
követik el.
(4) Aki
a) az engedéllyel tartott kézilőfegyveréhez, vadászlőfegyveréhez vagy sportlőfegyveréhez tartozó, csekély mennyiségűl őszert engedéllyel nem rendelkezőnek átadja,
b) vadászlőfegyverhez vagy sportlőfegyverhez tartozó, csekély mennyiségű lőszert engedély nélkül megszerez vagy tart,
c) az engedéllyel tartott kézilőfegyverét, vadászlőfegyverét vagy sportlőfegyverét, illetve az ahhoz tartozó lőszert bejelentés nélkül az ország területére behozza, onnan kiviszi, vagy azon átszállítja,
bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(5) Aki a (2) bekezdésben meghatározott bűncselekményre irányuló előkészületet követ el, bűntett miatt öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
-----------------------------------------------------------
AIRSOFTOT ÉRINTŐJOGSZABÁLYOK
Az alábbi linkeken időnként "Önnek nincs jogosultsága a dokumentum megtekintéséhez. (You have no rights to view this document.)" hibaüzenet jelenik meg. Ilyenkor az URL-re kell klikkelni, majd nyomni egy entert. Elképzelésem sincs miért, de így működik.
A lőfegyverekről és lőszerekről szóló 2004. évi XXIV. törvény
http://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc.cgi?docid=a0400024.tv
A fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII.31.) Korm. rendelet
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0400253.KOR
A fegyverek, lövőkészülékek, valamint ezek lőszereinek vizsgálatáról szóló 31/2006. (VI.1) GKM rendelet
http://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc.cgi?docid=A0600031.GKM
A BüntetőTörvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=97800004.TV
A szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99900069.TV
Hawkins- Corporal Gold
- Hozzászólások száma : 146
Join date : 2012. Jul. 17.
Tartózkodási hely : Hamburger hill
1 / 1 oldal
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.